Tetraodon fluviatilis

Z Akwarystyka wiki
Kolcobrzuch Cejloński
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd rozdymkokształtne
Rodzina rozdymkowate
Rodzaj tetraodon
Gatunek fluviatilis
Nazwa systematyczna
Tetraodon fluviatilis
L., 1758
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons


Tetraodon fluviatilis - ryba z rodziny rozdymkowatych.

Spis treści

Nazewnictwo

Tetraodon fluviatilis znany jest w Polsce jako kolcobrzuch cejloński - często mylony z kolcobrzuchem zielonym, czyli Tetraodon nigroviridis.

Występowanie

Występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji w wodzie słonawej oraz w przybrzeżnych i lagunowych regionach oceanów.


Rozmiary

Tetraodon fluviatilis osiąga nawet do 20cm.

Pożywienie

Kolcobrzuch cejloński jest drapieżnikiem w każdym calu. Kostny "dziób" którym potrafi kruszyć nawet najtwardsze skorupy poradzi sobie doskonale ze ślimakami, krewetkami, małżami a nawet krabami. Rośnie on nieustannie dlatego kolcobrzuchowi należy zapewnić co najmniej jeden - dwa posiłki w tygodniu złożone ze ślimaków w skorupach, bądź innego pokarmu na którym ryba będzie mogła zetrzeć rosnący dziób. Poza tym kolcobrzuch chętnie pożre mrożoną krewetkę, dżdżownicę (zaleca się przetrzymanie dżdżownic w płatkach owsianych namoczonych mlekiem 24h przed podaniem rybie - żeby oczyścić im układ trawienny z ziemi).

Akwarium

Wielkość zbiornika

Ze względu na duże rozmiary i dość brudny sposób pożywiania się dorosły kolcobrzuch potrzebuje dużego zbiornika - co najmniej 150l. na jednego osobnika. Bardzo silna filtracja jest wymagana w każdej wielkości akwarium gdzie żyje kolcobrzuch.

Parametry wody

Sprzedawane czasem jako słodkowodne ryby te powinny otrzymać zbiornik z podobnymi parametrami jak w sklepie, który potem będzie powoli przekształcany w któryś z biotop słonawych. Dorosłe osobniki mogą swobodnie żyć w akwarium rafowym z pełnym oceanicznym zasoleniem Temperatura: 24-28C pH: 7.8-8.4

Towarzystwo

Zaleca się trzymanie kolcobrzucha w akwarium dedykowanym - jednogatunkowym. Jako ryba drapieżna dorosły kolcobrzuch potraktuje wszystko co mniejsze od niego jako posiłek i/lub zagrożenie. Również długie płetwy innych ryb zostaną obgryzione (patrz: lepidofagia).

Z powodu wysokiej terytorialności inne osobniki z tego gatunku także padną ofiarą agresji jeśli nie zapewni się im wystarczającej przestrzeni.

źródło: http://www.thepufferforum.com/forum/ug.php/v/PufferPedia/Brackish/T_Nigroviridis/
Osobiste
technika