Akwarium Gdyńskie

Z Akwarystyka wiki

Akwarium Gdyńskie

Praca na V Konkurs akwarium.net.pl
Autor: Tramal


Fot. 1 Budynek Akwarium Gdyńskiego po remoncie rotundy
Fot. 2 Długa kolejka do kasy charakterystyczna dla sezonu letniego, odzwierciedlająca zainteresowanie tym obiektem
Fot. 3 Pobliskie atrakcje - okręt wojenny ORP Błyskawica

    Akwarium Gdyńskie jest to muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego. Jest ono jednym z najciekawszych akwarystycznych miejsc w Polsce. Powinien je odwiedzić każdy miłośnik podwodnego życia. Znajdują się w nim zarówno zbiorniki morskie, jak i słodkowodne oraz akwaterraria zamieszkiwane przez zwierzęta wodno-lądowe.

Powstało ono w roku 1971, choć plany jego założenia sięgają już lat 20-tych XX wieku. Trwało ono wcześniej w ramach Morskiego Laboratorium Rybackiego (w Helu), przemianowanego potem na Stację Morską, a następnie na Morski Instytut Rybacki. Przez cały ten czas zbierane były okazy przyrodnicze dostarczane naukowcom przez kapitanów i marynarzy polskiej floty handlowej i rybackiej, nie były one jednak, poza nielicznymi okazjami, wystawiane na widok publiczny, a Akwarium oficjalnie jeszcze nie istniało. Dopiero od lat 70-tych mamy możliwość podziwiania zgromadzonych tam okazów roślin i zwierząt. Od tego czasu Akwarium nieustannie się rozwija, zmieniają się ekspozycje, dobudowywane są nowe zbiorniki, a zwiedzającym udostępnia się coraz więcej pomieszczeń. W roku 2003 gruntownie przebudowano przeszkloną rotundę, wymieniono również istniejące tam zbiorniki słodkowodne na nowoczesne zbiorniki morskie (fot. 1). To właśnie wtedy Akwarium otrzymało swoją obecną nazwę (wcześniej nazywało się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni). Wtedy również zapoczątkowano trwający nadal remont i rozbudowę obiektu.

W Akwarium znajduje się około 1500 organizmów żywych z całego świata, w tym 250 gatunków zwierząt – gatunki ryb, płazów, gadów i bezkręgowców. Najciekawsze z nich to m.in. różne gatunki rekinów, jak rekin marmurkowy (Atelomycterus macleayi), węgorz elektryczny (Electrophorus electricus), arowana srebrna (Osteoglossum bicirrhosum), skrzydlica ognista (Pterois volitans) i strzelczyk indyjski (Toxotes jaculatrix). Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować tego ostatniego w trakcie polowania na owady. Strzelczyk indyjski pluje wodą na odległość kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu jest w stanie strącić owada z liścia. Nieszczęsny owad wpada do wody i staje się ofiarą tej zręcznej ryby. Niewątpliwą atrakcją Akwarium jest żywa rafa koralowa mieszcząca się w zbiorniku o pojemności 3000 litrów. Czeka tam na nas kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, takie jak przydacznia niebieska (Tridacna maxima), skrzypłocz (Limulus polyphemus) i ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini). Rozbudowana galeria zdjęć ryb i innych organizmów znajdujących się w Akwarium umieszczona jest na jego stronie internetowej (podana niżej). W pomieszczeniach, w których znajdują się żywe zwierzęta nie można wykonywać zdjęć przy użyciu lampy błyskowej.

Dużym ułatwieniem dla odwiedzających jest doskonałe oznakowanie kierunku zwiedzania, co gwarantuje, że nie pominiemy żadnej z części muzeum i żadnego z jego wspaniałych zasobów.

W trakcie realizacji znajduje się rozbudowa i modernizacja starszych zbiorników. Ponadto planuje się całkowite przekształcenie biurowej części budynku i zmiana jej przeznaczenia tak, by spełniała ona rolę wystawniczo – edukacyjno – gastronomiczną. Dobudowana zostanie również druga przeszklona rotunda.

Akwarium Gdyńskie znajduje się przy Al. Jana Pawła II 1 w Gdyni. Z całego kraju i nie tylko dojechać można tam pociągiem – stacja Gdynia Główna Osobowa. Będąc już w Trójmieście lub jego okolicach można wybrać również Szybką Kolej Miejską (SKM), wysiadamy również w Gdyni Głównej, następnie kierujemy się ku morzu. Na stronie internetowej Akwarium (http://www.akwarium.gdynia.pl/index.php) znaleźć można wszystkie potrzebne informacje łącznie z mapą satelitarną zawierającą położenie tego obiektu, godzinami otwarcia i cenami biletów. Radzimy korzystać z uroków tego miejsca poza sezonem letnim, a jeśli jest to nieuniknione, to do Akwarium lepiej wybrać się po godzinie 16, ponieważ jest ono bardzo oblegane przez turystów, którym piękno organizmów wodnych nie jest obojętne (fot. 2). Nieopodal Akwarium zakotwiczony jest znany polski okręt wojenny „ORP Błyskawica” (fot. 3) oraz żaglowce, takie jak „Dar Pomorza” i „Dar Młodzieży”.


Osobiste
technika