Filtr wewnętrzny

Z Akwarystyka wiki
Filtr wewnętrzny "Turbo" prod. Aquaszut
Filtr wewnętrzny prod. Aquaszut z 3-ma komorami

Filtr wewnętrzny - rodzaj urządzenia filtrującego umieszczanego całkowicie wewnątrz zbiornika.


Historia

Jest on stosowany od najdawniejszych czasów istnienia akwarystyki. Najstarsze takie filtry były zbudowane z rurki szklanej, która była umocowana w gąbce filtrującej. Obieg wody wymuszany był doprowadzonym powietrzem z napowietrzacza, przez co wydajność była bardzo niska. Potem pojawiły się również modele z rurkami w tworzywa sztucznego, nawet takie, które umożliwiały podłączenie dwóch gąbek.
Taki zabytkowy model filtra może być nadal bardzo przydatny kiedy nie jest możliwe zastosowanie mocnego prądu wody - np. w kotnikach czy wylęgarniach. Filtr taki bowiem nie powinien być zagrożeniem nawet dla najmniejszego narybku.

Obecne rozwiązania konstrukcyjne

Dzisiejsze filtry wewnętrzne napędzane są pompami elektrycznymi, przez co ich wydajność może być bardzo duża, a wywoływany prąd wody może symulować naturalny jej bieg, tak bardzo lubiany np. przez rybki z rodzaju danio.
Do tego budowa takich filtrów umożliwia stosowanie wielu różnych materiałów filtracyjnych oprócz gąbki. Niektóre modele mają nawet system wielu komór połączonych szeregowo.


Zastosowanie

Filtry wewnętrzne mogą spełniać zarówno funkcję filtracji mechanicznej, jak i biologicznej. Która z tych ról będzie dominująca zależy od budowy samego filtra, oraz od zastosowanych mediów filtracyjnych.
Bardzo ważną ich rolą jest także poruszanie taflą wody kiedy to wylot filtra jest bliski jej powierzchni. Znacznie ułatwia to wymianę gazową w akwarium. Dodatkowo większość takich filtrów ma opcję napowietrzania wody przez zasysanie powietrza atmosferycznego przez rurkę.
Często filtry takie są traktowane jako uzupełnienie filtra zewnętrznego.
Osobiste
technika