Rak marmurkowy

Z Akwarystyka wiki
Rak marmurkowy
Procambarus sp. (aka).jpg
Rak marmurkowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Cambaridae
Rodzaj Procambarus
Gatunek Procambarus sp.
Nazwa systematyczna
Procambarus sp.
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Rak marmurkowy (Procambarus sp.), niekiedy błędnie nazywany rakiem kubańskim. Bardzo popularny wśród akwarystów rak, pochodzący z Ameryki Południowej.

Wygląd 

Dorasta do 8 cm. Pancerz raka marmurkowego jest brązowy z licznymi czarnymi znaczeniami.

Dymorfizm płciowy 

Rak ten charakteryzuje się tym, iż nie występują u niego samce.

Rozmnażanie 

Rozmnaża się za pomocą partenogenezy. Okres rozrodczy trwa całą zimę. W tym czasie samica składa do kilkudziesięciu, czarnych jajeczek, które trzyma pod odwłokiem. Zazwyczaj samica chowa się wtedy i nie wychodzi z nory do czasu usamodzielnienia się raczków. Po ok. trzech tygodniach z jajeczek wykluwają się młode raczki. Samice potrafią składać jaja przez całą zimę.

Hodowla domowa

Akwarium 

Akwarium nie musi być duże, w dziesięciolitrowym zbiorniku można trzymać do 2 osobników. Przyjęło się, że na jednego osobnika powinno przypadać od 4 litrów wody. Lecz raki te są bardzo terytorialne, dlatego nie powinno się trzymać zbyt wielu osobników w jednym zbiorniku. Raki te są bardzo odporne na złe warunki wodne, co nie znaczy, że można je trzymać w brudnej wodzie. Woda dla raczków musi być dobrze natleniona. Ponieważ raki te poruszają się głównie po dnie, wysokość akwarium nie jest aż tak istotna. W akwarium powinno być dużo kryjówek, świetnie się w tej roli sprawdzają korzenie i kamienie. W akwarium mogą też być posadzone roślinki wodne, lecz raki bardzo szybko je niszczą, więc raczej tylko w charakterze pokarmu niż dekoracji. Akwarium powinno być czymś przykryte, gdyż raki często z niego uciekają, a długie przebywanie poza zbiornikiem kończy się ich śmiercią.

Żywienie 

Raki marmurkowe są wszystkożerne. Jedzą ryby, płazy, larwy, ślimaki, inne skorupiaki, rośliny wodne, pokarm dla rybek.

Wychów młodych 

Młode raki żywią się tym samym, co dorosłe osobniki. Ponieważ raczków jest zazwyczaj bardzo dużo, warto je rozdzielić i przenieść do osobnych zbiorników w małych grupach, gdyż często dochodzi u nich do kanibalizmu. Woda dla młodych raczków powinna być dobrze natleniona. Warto na czas dorastania młodych zabezpieczyć filtr, gdyż bardzo często są do niego wciągane.

Linki zewnętrzne

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_marmurkowy

Osobiste
technika