Bojownik wspaniały

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
m (Linki zewnętrzne)
(Linki zewnętrzne)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 13: Linia 13:
 
}}
 
}}
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
'''Bojownik wspaniały''' - słodkowodna ryba akwariowa zwana też bojownikiem syjamskim. Występuje w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Indiach oraz na Półwyspie Malajskim. Bardzo popularna wśród akwarystów, głównie ze względu na okazałe płetwy samca tego gatunku; zalecana jest również początkującym wielbicielom rybek z uwagi na niskie wymogi. Często hodowana w kuli, co jest typowym błędem i kończy się uszkodzeniem błędnika. W Tajlandii dużym zainteresowaniem cieszą się specjalnie organizowane walki samców bojownika. Ciekawostką jest zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym dzięki specjalnemu narządowi, który nazywany jest labiryntem.  
+
'''Bojownik wspaniały''' - słodkowodna [[ryby|ryba]] akwariowa zwana też bojownikiem syjamskim. Występuje w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Indiach oraz na Półwyspie Malajskim. Bardzo popularna wśród akwarystów, głównie ze względu na okazałe płetwy samca tego gatunku; zalecana jest również początkującym wielbicielom rybek z uwagi na niskie wymogi. Często hodowana w kuli, co jest typowym błędem i kończy się uszkodzeniem błędnika. W Tajlandii dużym zainteresowaniem cieszą się specjalnie organizowane walki samców bojownika. Ciekawostką jest zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym dzięki specjalnemu narządowi, który nazywany jest labiryntem.  
  
  
Linia 43: Linia 43:
 
[http://akwarium.net.pl/adv/betta_splendens.htm Artykuł w naszym serwisie]
 
[http://akwarium.net.pl/adv/betta_splendens.htm Artykuł w naszym serwisie]
 
=== Linki zewnętrzne ===
 
=== Linki zewnętrzne ===
[http://www.bojownik.pl Wortal i forum o bojowniku wspaniałym]
+
[http://www.wetwebmedia.com/FWSubWebindex/betta_splendens.htm Ciekawy artykuł na WetWebMedia]
  
 
[[Kategoria: Ryby akwariowe]]  
 
[[Kategoria: Ryby akwariowe]]  
[[Kategoria:Guramiowate]]
+
[[Kategoria: Guramiowate]]
 +
[[Kategoria:Azja]]

Aktualna wersja na dzień 19:40, 7 mar 2010

Bojownik wspaniały
Betta-5670.jpg
Bojownik wspaniały (syjamski) - samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Podrząd błędnikowce
Rodzina guramiowate
Rodzaj bojownik
Gatunek bojownik wspaniały
Nazwa systematyczna
Betta splendens

Bojownik wspaniały - słodkowodna ryba akwariowa zwana też bojownikiem syjamskim. Występuje w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Indiach oraz na Półwyspie Malajskim. Bardzo popularna wśród akwarystów, głównie ze względu na okazałe płetwy samca tego gatunku; zalecana jest również początkującym wielbicielom rybek z uwagi na niskie wymogi. Często hodowana w kuli, co jest typowym błędem i kończy się uszkodzeniem błędnika. W Tajlandii dużym zainteresowaniem cieszą się specjalnie organizowane walki samców bojownika. Ciekawostką jest zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym dzięki specjalnemu narządowi, który nazywany jest labiryntem.


samiczka

[edytuj] Dymorfizm płciowy

Samiec ma o wiele bardziej rozwinięte płetwy - ogonową i brzuszną. Służą one do zalotów oraz do walk o terytorium z innymi samcami tego gatunku. Ponadto ubarwienie samca jest znacznie bardziej jaskrawe i niepowtarzalne.


[edytuj] Hodowla

Ryba w warunkach akwariowych dorasta do 6-8cm długości. Temperatura wody waha się od 25-28 stopni C, pH 6.0-7.8; miękka do twardej. Pokarmem może być praktycznie wszystko, jednakże dobrze jest urozmaicać pożywienie, szczególnie polecane są larwy komarów; dobrym pomysłem domowym jest gotowane serce wołu (potem można zamrozić i dawkować). Nie wolno trzymać więcej niż 1 samca w 1 akwarium, gdyż agresywność prowadzi do walk, które zwykle kończą się śmiercią jednego lub nawet obu samców. Akwarium powinno być bogate w roślinność i liczne zakamarki (np. korzeń, zamek). Jeśli ma być trzymany z innymi rybami tego gatunku, to minimalna obsada jest następująca: 1 samiec + 2-3 samice w dobrze zarośniętym akwarium min. 50 l. W innym wypadku śmierć samic(y) będzie tylko kwestią czasu. Z innymi gatunkami współżyje dobrze, jednakże uwaga na brzanki - podgryzają płetwy nawet jak są najedzone.


[edytuj] Rozmnażanie

Rozród bojownika jest dosyć łatwy. W okresie tarła (w kotniku) podgrzewamy temperaturę o 2-3 stopnie. W tym czasie samiec buduje gniazdo z piany na powierzchni wody, gdzie umieszcza złożone uprzednio przez samicę jaja. Samiec strzegący jaj jest bardzo niebezpieczny, więc sugerowane jest odłowienie samicy. Po wylęgu narybku warto odłowić również samca, żeby młode nie zostały przez niego zjedzone. Jako pokarm dla narybku można dawać pokruszone żółtko gotowanego jaja lub mocno roztarty pokarm suchy.


Filmik z tarła bojowników nagrany przez Raffyiego:
UNIQa0b1861ec2beac-gvideo-00000000-QINU

[edytuj] Galeria zdjęć

[edytuj] Zobacz także:

Artykuł w naszym serwisie

[edytuj] Linki zewnętrzne

Ciekawy artykuł na WetWebMedia

Osobiste
technika